Mesterséges intelligencia és nyelvi modellek használata – körültekintően

Az év első felében a mesterséges intelligencia terjedése és könnyű hozzáférhetősége, az úgynevezett nyelvi modellek megjelenése soha nem látott érdeklődésre tett szert. Aligha találunk olyan ismerőst a környezetünkben, aki ne hallott volna róla, ne próbálta volna ki, vagy ne próbálta volna meg a munkáját megkönnyíteni a technológia újdonságaival.

Az „AI” az angol Artifical Intelligence kifejezésből származik, magyar megfelelője az „MI”, azaz a Mesterséges Intelligencia – ezek a rövidítések bizonyára ismerősen csengenek.

Gondoljunk csak a ChatGPT-re, a Microsoft mesterséges intelligenciával megtámogatott keresőmotorjára a Bing-re, a Google chatbotjára a Bard-ra – ami éppen a napokban vált hazánkban is elérhetővé -, vagy a számos grafikus AI bármelyikére: Midjourney*, DALL-E, Jasper… – közös bennük, hogy az élet számos területén képesek jelentős segítséget, támogatást nyújtani számunkra – a nyelvi modellek nagyrésze már magyar nyelven is. (*a Midjourney AI által generált képek korábbi bejegyzéseimben is láthatóak voltak)

Számos cikk, tanulmány jelent meg arról, hogy a mesterséges intelligencia elveszi majd a munkánkat, megváltoztatja a társadalmunkat, elveszi a gondolkodás hajlandóságát az emberektől. Jómagam számos mesterséges intelligenciára épülő szolgáltatást próbáltam már ki, és magabiztosan merem kijelenteni, hogy ettől még nagyon távol állunk. Vitathatatlan azonban, hogy jelentősen fel tudja gyorsítani a munkát, és korábban időigényes műveletek, kreatív szöveges- és grafikai munkáink alapjait pillanatok alatt meg tudja teremteni. Mint minden új technológiának, természetesen ennek is megvannak a maga korlátai és gyerekbetegségei. Próbáljuk csak ki, kérjünk tőle egy általános iskolai beadandó dolgozatot egy meghatározott témában, tegyünk fel neki közéleti, aktuálpolitikai kérdéseket, írassunk vele pohárköszöntőt, vagy próbáljunk meg vele komplex jogi gondolkodást igénylő kérdéseket megfejteni. Néhány órányi kísérletezés, beszélgetés után bármelyikünk könnyen ráérezhet, hogy milyen mélységben képes megbízható válaszokat adni, és hogy a kívánt eredmény elérése érdekében hogyan érdemes a kérdéseinket feltenni. Az idő előrehaladtával már egyre kevésbé, de még mindig gyakran érhetjük hazugságon, gyakran épít kitalált információkra tényszerűnek tűnő hibás válaszokat. Be kell látnunk, hogy az emberi tudás, a tájékozottság nem mellőzhető, körültekintés és kontroll nélkül nem érdemes felhasználni a nyelvi modellek által generált válaszokat még akkor sem, ha kellő energiát fordítottunk a kontextus megteremtésére, a bemeneti prompt kidolgozására.

Érdekességképpen megkérdeztem az OpenAI ChatGPT-t, hogy miként vélekedik önmagáról, a benne rejlő lehetőségekről:

Kérdés:Kérlek röviden foglald össze, hogy a mesterséges intelligencia alapú nyelvi modellek – mint ahogyan az OpenAI ChatGPT is -, miben lehetnek az ember segítségére a mindennapok során, miért célszerű megismernünk a benne rejlő lehetőségeket!

Válasz:A mesterséges intelligencia alapú nyelvi modellek, mint az OpenAI ChatGPT, sokféle módon segíthetnek az embereknek a mindennapi életben. Itt van néhány fő terület, ahol hasznosak lehetnek és miért érdemes megismerni a lehetőségeiket:

  1. Információk keresése: Az AI-alapú nyelvi modellekkel kérdéseket tehetünk fel és információkat kaphatunk különböző témákban. Lehetnek tudományos, történelmi, kulturális vagy bármilyen más jellegű kérdések, és a modell kísérletet tesz arra, hogy válaszokat adjon.
  2. Segítség a problémamegoldásban: Ha elakadsz egy probléma megoldásában, vagy szeretnél új ötleteket kipróbálni, az AI-modellek segíthetnek. Lehetnek programozási problémák, matematikai kérdések, kreatív ötletelés vagy bármilyen más kihívás, a modell képes lehet inspirációt vagy útmutatást adni.
  3. Nyelvi támogatás: Az AI-alapú modellek sok nyelvi feladatban segíthetnek, például helyesírásellenőrzés, fordítás vagy stilisztikai javaslatok. Segítségükkel jobban megérthetjük és pontosabban kifejezhetjük magunkat írásban.
  4. Kreatív felhasználás: Az AI-modellek képesek generálni szöveget, amely segíthet a kreatív folyamatokban, mint például az írás, a költészet vagy a zeneszerzés. Ezek a modellek új ötleteket és inspirációt kínálhatnak, amelyeket továbbfejleszthetünk vagy alkalmazhatunk a saját művészi projekteinkben.
  5. Oktatás és tanulás: Az AI-modellek segíthetnek az oktatási folyamatban, a tanulásban és az online oktatásban. Lehetnek tutoriális jellegű útmutatások, válaszadás a diákok kérdéseire vagy a tananyag magyarázatai. Ezek a modellek gyakorlatilag végtelen mennyiségű információt és tanácsot kínálnak a tanulóknak és az oktatóknak egyaránt.

Az AI-alapú nyelvi modellek tehát sokféle területen segíthetnek az embereknek, a mindennapi életben, munkában vagy tanulásban. A megfelelő használat és megismerés révén kiaknázhatjuk a modellekben rejlő potenciált, és hatékonyan használhatjuk azokat a mindennapi problémák megoldásához vagy a kreatív gondolkodás támogatásához.

Nem csak azért érdemes azonban óvatosnak lennünk, mert hibás válaszokat kaphatunk. Érdemes figyelemmel lenni arra, hogy egy internetes szolgáltatás használata során a bevitt adatok kikerülnek a birtokunkból, és általunk nem ellenőrizhető környezetben kerülnek feldolgozásra. A bizalom fontos, de csak egy bizonyos, egészséges mértékig. Munkáltatónk adatait, személyes adatokat, üzleti titkokat ilyen módon feldolgozni, harmadik fél számára hozzáférhetővé tenni valószínűleg nem felel meg a céges policy-nek, és a könnyen belátható veszélyei miatt a józan ész, az awareness követelményének sem.

Jó ötletnek tűnhet valamelyik nyelvi modellel lefordíttatni egy céges iratot, lektoráltatni a negyedéves jelentést, vagy megíratni vele az árajánlatokat, – azonban érdemes megállni egy pillanatra, és átgondolni hogy valóban megéri-e a kockázatot. Egy pohárköszöntő, egy formális köszönőlevél, egy bevezetőszöveg megírása sokszor inkább kreativitás kérdése mint tényeken és adatokon alapuló szakmai feladat, erre ajánlom is jó szívvel ezeket a szolgáltatásokat, de érdemes meghúzni egy határvonalat adataink biztonsága érdekében.

Nem érdemes az AI öntudatra ébredésétől tartanunk, azonban a szoftverek működéséből, az online adatfeldolgozás szükségszerű működéséből adódó kockázatokat nem érdemes könnyelműen kezelni. Egy eszköz önmagában nem jó vagy rossz… – mi magunk, és a felhasználás módja tesszük azzá! Gondoljunk erre amikor együttműködésre kérjük a mesterséges intelligenciát, és használjuk bátran!

Ha hasznosnak találtad, ide kattintva megoszthatod ismerőseiddel a Facebookon!