Mesterséges intelligencia a zsebünkben

Nem is olyan régen, egy korábbi bejegyzésemben az írtam, hogy a mesterséges intelligencia rohamosan fejlődik, és látva az elmúlt hetek történéseit, ide kívánkozik egy rövid kiegészítés.

Jó eséllyel mindannyian használunk asztali számítógépünk, laptopunk mellett mobiltelefont – sőt mitöbb okostelefont -, tabletet, okosórát, smartTV-t, és ezek szinte végtelen permutációját. Egy közös mindenképpen van bennük: számtalan alkalmazás közül válogatva olyan egyedi szoftverkörnyezetet alakíthatunk ki, amely az életvitelünkhöz, érdeklődési körünkhöz, munkánkhoz kapcsolódik. Ezek a programok – a biztonság oltárán áldozva – hivatalos alkalmazásáruházakból szerezhetőek be.

Mostanra az „okosmindenünkre” mesterséges intelligenciával működő – legalábbis így hirdetett – alkalmazások százai telepíthetőek. Érdemes azonban körültekintően, gyanakodva szemlélni a kínálatot. Annak ellenére hogy az alkalmazásáruházak üzemeltetői erőfeszítéseket tesznek a káros kódok kiszűrésére, mégis előfordulhat, hogy egy-egy alkalmazás nem kizárólag érdekünkben tevékenykedik. Bizonyára nem ismeretlen számunkra az elemlámpa applikáció ami hozzáférést kér névjegyeinkhez, tartózkodási helyünkhöz, és még üzenetküldési jogot is kér telepítéskor… – több mint gyanús, ugye?

Az alkalmazások beszerzése, telepítése, jogosultságaik felülvizsgálata önmagában is megérne egy awareness kampányt, most azonban maradjunk annyiban, hogy a „nagynevű” szoftverfejlesztők alkalmazásaiban jobban megbízhatunk, mint a nevükben hasonló, kevésbé ellenőrizhető forrásokban.

A nyelvi modellek eleinte főként webes környezetben, vagy integráltan (pl. Discord fiókból elérhető Midjourney) álltak rendelkezésünkre, azonban az idő előrehaladtával az alkalmazásáruházakban számos „AI” és „MI” jelzővel kínált applikáció vált letölthetővé soha nem hallott fejlesztőktől. Jómagam idegenkedtem ezek kipróbálásától, azonban a Microsoft kínálatában letölthető Bing, és az OpenAI ChatGPT app megjelenése, azok eredetisége engem is telepítésre ösztönzött. Nem állítom, hogy ne lenne jól használható a mobiltelefonra optimalizált webes változat – hiszen a Google Bard nyelvi modelljét jelenleg is így használom -, de egy alkalmazás azért lássuk be, mégiscsak más felhasználói élmény.

OpenAI ChatGPT alkalmazásról készült képernyőkép
Microsoft Bing Chat alkalmazásról készült képernyőkép

A Google Bard webes felületről érhető el mobilkörnyezetben is:

Google Bard webes alkalmazásról mobiltelefonon készült képernyőkép

Továbbra is arra bíztatok mindenkit, aki a technológiára, mesterséges intelligenciára nyitott, hogy kezdjen el kísérletezni a rendelkezésre álló nyelvi modellekkel – immáron applikációk útján is -, hiszen meglepően sokmindenben tudják segíteni a munkánkat.

Az awareness, az elővigyázatosság azonban itt sem mellőzhető. Érdemes megbízható szoftvereket megbízható forrásból beszerezni, és azoknak is csak a szükséges jogosultságokat megadni, majd ha ezzel megvagyunk, megfontoltan használni, és érzékeny adatokat továbbra sem érdemes a hatékonyság reményében könnyelműen kiszolgáltatni…

Ha hasznosnak találtad, ide kattintva megoszthatod ismerőseiddel a Facebookon!