*frissítés: 2025.01.22-én 20:30 perckor LEZÁRULT a nyereményjáték!
Ezúton gratulálok a két szerencsés nyertesünknek!
Hírlevél feliratkozóim körében S.Gabriella, facebook oldalam követői körében H.Zsolt a két szerencsés nyertes, akikkel e-mailben és messenger üzenetben veszem fel a kapcsolatot!

Közeleg az Ügyfélkapu+ igénylés és/vagy a DÁP regisztráció január 15-ei határideje. Közel négy hónapja dolgozunk azon, hogy az átállás minden Kedves Ügyfelemnél és Olvasómnál zökkenőmentesen megtörténhessen az egyfaktoros (felhasználónév és jelszó) Ügyfélkapus azonosítás kivezetéséig. Ki-ki igényei és meggyőződése szerint választotta az emelt szintű kétfaktoros ügyfékapus azonosítás módot vagy a DÁP mobilalkalmazásban rejlő lehetőségeket.
Mostanra átestünk együtt számos megoldandó feladaton a teljes ügyfélkapus hozzáférés törlésétől, az authentikátor és a 2FA azonosító törlésén át, az okostelefon nélküli azonosítás megoldásáig, ideértve a családtagok és könyvelők ügyfeleinek egyedi igényeit is. Aktiváltunk eAzonosítás szolgáltatást, frissítettünk CVCA referencia-tanúsítványt, helyreállítottunk elfelejtett PIN kódot, így mostanra a DÁP mobilalkalmazás is sokak készülékén elérhető. Örömmel jelenthetem, minden akadályt sikerült elhárítanunk, senkinél sem maradt megoldatlanul az igénylés vagy regisztráció folyamata.
Megköszönve az elmúlt hónapok együttműködését és a bizalmat, a csabamolnar.hu facebook oldalam követői, valamint a hírlevelemre feliratkozók között egy-egy usb adathordozót sorsolok ki egy héttel az ügyfélkapus azonosítás kivezetésének tervezett időpontja után, 2025. január 22-én 20:00 órakor! Még nem késő bekövetni és hírlevelemre feliratkozni – akár mindkettőt is a kétszeres nyerési esély érdekében!
Kattints a képre, kövess a facebookon és hírlevelemre feliratkozni se felejts el:
A kisorsolásra váró két darab Kingston DataTraveler Kyson USB 3.2 Gen1 adathordozót, a szerencsés nyerteseknek Budapesten személyesen, vagy csomagküldés útján adom át!

Joggal felmerülhet a kérdés: Miért éppen adathordozó a nyeremény?! Az elmúlt hónapokban sokaknak mentettük el az Ügyfélkapu+ igénylés során kapott QR-kódot, a mögöttes 16 karakteres regisztrációs kódot, és a regisztrációs folyamat végén kapott törlőkódot! Mindannyiszor hangsúlyoztam, hogy nem célszerű ugyanazon az eszközön tárolni ahol az authentikátor fut, hiszen az eszköz elvesztése, megsemmisülése, az authentikátor hozzáférhetetlenné válása esetén a helyreállításhoz szükséges, korábban mentett adatok is elveszhetnek. Akkor hová mentsük? A felhőben, jelszószéfben, vagy egy adathordozón van jobb helyen? Kinek-kinek meggyőződése és felépített infrastruktúrája függvényében javasolható megoldás, ami azonban mindannyiunkban közös, hogy lapul a fiókunkban egy usb adathordozó. Egy külső HDD, SSD vagy pendrive remek megoldás lehet az adatok tárolására – feltéve hogy gondoskodunk minimális védelméről. Nézzük mit tehetünk!
Az adatok titkosítása és archiválása egy sokkal nagyobb területe az informatikának annál, mintsem egy rövid blog keretében érdemben értekezhessünk róla, így választottam egy olyan szolgáltatást, amely a többségünk számára költségmentesen hozzáférhető, és jó eséllyel jelenleg is elérhető a számítógépeink túlnyomó részén.
A Windows Professional kiadásaiban megtalálható BitLocker néven egy meghajtótitkosítási szolgáltatás. (A gyakran előtelepítve érkező Home kiadásában nem hozzáférhető a titkosítás, de a titkosított meghajtók feloldása és használata biztosított.) A Windows intézőben az érintett usb meghajtó csatlakoztatása után, annak gyorsmenüjében bekapcsolható a BitLocker.

A vezetett folyamat során a meghajtóhoz rendelünk egy jelszót, amellyel később hozzáférhetünk az azon tárolt adatokhoz. A jelszó későbbi elvesztésének esetére egy szöveges helyreállítási kulcsot készít a BitLocker, amelyet megőrizve a későbbiekben jelszó nélkül is feloldható a titkosítás. Eldönthetjük, hogy kizárólag a foglalt területet, vagy az egész meghajtót kívánjuk-e titkosítani, majd a döntésünket megerősítve a folyamat végén létrejön egy jelszóval védett adathordozó, amelyen biztonságosan tárolhatjuk adatainkat.






A már titkosított meghajtók esetében az érintett usb meghajtó csatlakoztatása után, annak gyorsmenüjében elérhető a BitLocker kezelése menüpont, ahol utólag is menthető a helyreállítási kulcs, módosítható és eltávolítható a jelszó, beállítható automatikus feloldás az adott számítógépen, és kikapcsolható a BitLocker szolgáltatás.


A meghajtó feloldása egyszerű folyamat. Miután csatlakoztattuk az adathordozót a számítógéphez automatikusan felugrik a BitLocker jelszavát bekérő adatmező, de a meghajtó gyorsmenüjében is elérhető a meghajtózárolás feloldása menüpont. A jelszó helyes megadását követően – amennyiben nem állítottuk be az automatikus feloldást – az eszköz eltávolításáig a szokott módon használható marad. Eltávolítása után a jelszó vagy a helyreállítási kulcs nélkül a meghajtón tárolt adatok nem olvashatók, a meghajtó nem használható, így az illetéktelenek általi hozzáférés ellen sikeresen megvédtük szenzitív adatainkat.


Számos adathordozó rendelkezik manapság beépített fizikai vagy szoftveres védelemmel, azonban ezek vételára magas, valamint egyes felügyelt rendszerekben nem használhatók. Véleményem szerint az átlagos, otthoni felhasználásra elégséges lehet a fent bemutatott, költséghatékony meghajtótitkosítási szolgáltatás, azoknak pedig akik magasabb szintű biztonságra vágynak örömmel ajánlok professzionális megoldásokat is, bár vélhetően Ők már ismerik a lehetőségeiket.
Most, hogy a végére értünk: Nyereményjátékra fel!
Nyerd meg az adathordozók egyikét, hogy kipróbálhasd a BitLocker meghajtótitkosítást!

Kérlek ne felejts el bekövetni és feliratkozni ha még nem tetted, és tarts velem a jövőben is a kibertér biztonsága és az elektronikus ügyintézés hatékonysága érdekében!
Köszönöm a bizalmat!