Hamarosan digitális állampolgárokká válhatunk – rövid jövőkép a DÁP vívmányairól

Az elektronikus ügyintézés az elmúlt években sokat fejlődött, egyes online kommunikációs csatornák, elektronikus aláírási módok – melyekről már ejtettünk szót korábbi írásaimban – bizonyára sokak számára ismerősek.

A fejlődés azonban nem áll meg, sőt új irány körvonalazódik. A 2022. decemberben elfogadott Nemzeti Digitális Állampolgárság Program részletesen bemutatja a fejlődés koncepcióját. Az Országgyűlés a 2023. december 13-i ülésnapján elfogadta a digitális államról és a digitális szolgáltatások nyújtásának egyes szabályairól szóló 2023. évi CIII. törvényt, amely 2023. december 22-én került kihirdetésre. (a törvény 2024. július 1-jén lép hatályba)

A Nemzeti Digitális Állampolgárság Program (DÁP) elérhető a Digitális Magyarország Ügynökség weboldalán.

Az érdeklődőknek érdemes a törvény szövege mellett a Programot is áttekinteni, hiszen érdekes jövőképet vázol fel számunkra…

A fejlesztés az eIDAS2 rendeletnek megfelel, és lényeges alapelve, hogy az állampolgár rendelkezhet az adatai felhasználhatóságáról. A digitális állampolgárság nyújtotta szolgáltatások használata önkéntes alapokon nyugszik, így a digitális felhasználói profil aktiválása vagy inaktiválása az érintett egyedi döntésén alapul!

A jövőben az elektronikus ügyintézés új szintre lép, és az ügycentrikus megközelítés helyett az élethelyzetekhez igazodnak majd az elérhető szolgáltatások ügyfélbarát, ügyfélközpontú szemlélettel. Az állam biztosít majd számunkra egy egyedi és tartós digitális állampolgár azonosítót, mellyel hozzáférhetünk a digitális térben elérhető szolgáltatásokhoz, adatokhoz és iratokhoz. Bevezetésre kerül a digitális személyiadat-tárca, amely – elsődlegesen a digitális állampolgárság keretalkalmazáson keresztül, mobilalkalmazásra fejlesztett szolgáltatásként – mind online, mind személyes interakciók során igazolja személyazonosságunkat. A négy fő digitális alapszolgáltatás az eSze­mélyazonosítás, az ePosta, az eDoku­mentumkezelés, valamint az eFizetés szolgáltatás lesz. Ezek egyes funkciói a jelenlegi formájukban már ismerősek lehetnek, így okkal várjuk a keretrendszer és a megújult szolgáltatások megjelenését a hatékonyság és ügyfélbarát felhasználói élmény reményében…

A digitális állampolgárság szolgáltatások az alábbiak szerint kerülnek majd bevezetésre:
a) a keretalkalmazás 2024. szeptember 1-től,
b) a digitális személyiadat-tárca szolgáltatás 2024. szeptember 1-től,
c) a hozzájárulás alapú adatszolgáltatás 2025. június 1-től,
d) az eAláírás szolgáltatás 2024. szeptember 1-től,
e) az eAzonosítás szolgáltatás 2024. szeptember 1-től,

f) az ePosta szolgáltatás 2026. január 1-től,
g) az eDokumentumkezelés szolgáltatást 2026. január 1-től,
h) az eFizetés szolgáltatás 2026. január 1-től.

***

Összefoglalva tehát, az idei év végétől számos újítás kerül bevezetésre, amelyekkel – az ígéretek szerint – a digitális térben zajló ügyintézés ügyfélbaráttá és hatékonnyá válik, és mind az online térben, mind a való világban igazolhatjuk személyazonosságunkat a hatóságok és a piaci szereplők előtt. Kíváncsian, nyitottan várom a megvalósítást, és örömmel veszem majd birtokba az egyes szolgáltatásokat, amelyekről – az eddigiekhez hasonlóan – újabb írásaimban hírt adok majd…

Hamarosan digitális állampolgárokká válhatunk… – és ez jó! 😉

Ha hasznosnak találtad, ide kattintva megoszthatod ismerőseiddel a Facebookon!